Nowe facebookowe wyzwanie - czytaj dzieciom po kaszubsku

czwartek, 19-01-2017, 08:37
Nowe facebookowe wyzwanie - czytaj dzieciom po kaszubsku
fot. facebook.com/czytajdzieciompokaszubsku

Wszyscy pamiętają Ice Bucket Challenge, czyli wyzwanie, które polegało na oblaniu się wiadrem zimnej wody i wsparciu finansowym osób chorujących na stwardnienie zanikowe boczne. Kaszubscy działacze postanowili wykorzystać ten pomysł, realizując własne wyzwanie.

Celem inicjatywy jest propagowanie czytania dzieciom literatury po kaszubsku i tym samym nauka tego języka od najmłodszych lat.

  • Stwierdziliśmy wspólnie z żoną, że brakuje nam dotarcia do najmłodszych osób, a chcemy, żeby uczyły się one języka kaszubskiego – tłumaczy Dariusz Majkowski, wydawnictwo Farwny swiat.

Organizatorzy akcji nagrali film, w którym czytają swoim dzieciom po kaszubsku, a następnie nominują kilka osób do tego samego. Ci, którzy podejmą się wyzwania, mogą nominować kolejne osoby i tak dalej, i tak dalej... Wszystko dzieje się na facebookowym profilu Czëtôj dzecóm pò kaszëbskù.

Pomysłodawcy akcji nie narzucają wyboru literatury, mogą to być wiersze, krótkie opowiadania lub fragmenty legend, bajek czy komiksy, najważniejsze, żeby były po kaszubsku. Ale to nie wszystko, bo tak naprawdę założenie jest dużo szersze.

  • Może nie skończy się to na jednym krótkim nagraniu, ale uczestnicy będą też dzieciom czytać w domu – ocenia Dariusz Majkowski. - Jest to dobra zabawa, a przy okazji zrobimy coś dobrego dla rozwoju języka - dodaje.

Akcja potrwa do 28 lutego, jednak może zostać przedłużona w przypadku dużego zainteresowania.

Zobacz pierwsze nagrania:

Aleksandra Majkowska, organizatorka akcji, czyta swoim dzieciom:

Grzegorz Renusz, z radia Norda FM, czyta swojej córce:

Skarbë Kaszëb Kaszuby od kuchni Klëka Gazétny przezérk Gôdómë pò kaszëbskù Na gòscënie Na kaszëbską nótã Kaszyby dotąd nieznane Tu je nasza zemia Gôdczi ò wierze Kaszëbskô Ewanielëjô