Tradycja się zmienia. To widać na stołach

poniedziałek, 10-04-2017, 15:35
Tradycja się zmienia. To widać na stołach

Co prawda do Świąt Wielkanocnych pozostało jeszcze kilka dni, ale w Luzinie już można było poczuć przedsmak tego wiosennego okresu. W Niedzielę Palmową odbył się Powiatowy Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich w ramach „Wielkanocy na Kaszubach”.

Wydarzenie to nie tylko zwiastowało nadejście świątecznego okresu, ale i pokazało, jak powoli zmienia się tradycja. Jak zauważyła Iwona Świętosławska z oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, na zaprezentowanych stołach widoczny był zanik tradycyjnych dań.

  • Brakuje na przykład jajecznicy na słoninie czy różnego rodzaju galaret – wyjaśniła. - Tradycja ma to do siebie, że ulega zmianie, choćby przez to, że polska wieś się wzbogaciła. I to widać na stołach.

Iwona Świętosławska dodała również, że w przyszłym roku jury przywiąże większą wagę do obecności na wielkanocnych stołach dań z tradycji kaszubskiej. Zaznaczyła jednak, że wszystkie te, które wzięły udział w niedzielnym konkursie w Luzinie, były wspaniałe.

[galeria]

Panie rywalizowały w kilku konkurencjach: prezentacja stołu, palma i pisanka wielkanocna oraz koszyk ze święconką. Jednak nie to, kto wygra było najważniejsze.

  • Było co podziwiać - nie kryje zadowolenia Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. - Już po raz szósty organizujemy „Wielkanoc na Kaszubach”. Chcemy pokazać nasza kulturę nie tylko młodym pokoleniom, ale i osobom, które do nas przyjechały. Co prawda jest tu element rywalizacji, ale paniom głównie chodzi o pokazanie swojej pracy, w którą włożyły dużo serca oraz o spotkanie - zaznacza.

Podczas wydarzenia odbył się także kiermasz świąteczny. Nie zabrakło również degustacji potraw wielkanocnych przygotowanych przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich.

Skarbë Kaszëb Kaszuby od kuchni Klëka Gazétny przezérk Gôdómë pò kaszëbskù Na gòscënie Na kaszëbską nótã Kaszyby dotąd nieznane Tu je nasza zemia Gôdczi ò wierze Kaszëbskô Ewanielëjô