Trwa konkurs na piosenkę o Wejherowie

czwartek, 27-04-2017, 11:39
Trwa konkurs na piosenkę o Wejherowie
fot. TTM

Trwa ogólnopolski konkurs na piosenkę o Wejherowie. Konkretniej chodzi o tekst, do którego później zostanie skomponowana muzyka. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 kwietnia do wejherowskiej Biblioteki.

Obecnie Wejherowo może się pochwalić dwoma utworami opisującymi miasto, oba są autorstwa Benedykta Raduły. Zdaniem organizatorów konkursu, jak na duchową stolicę Kaszub to wciąż mało.

  • Pomysł jest taki, żeby była to piosenka w języku polskim, ale która później zostanie przetłumaczona na język kaszubski i to jest właściwie rola muzeum, żebyśmy mieli tę piosenkę w dwóch językach – tłumaczy Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. - Uważam, że jest to fantastyczny pomysł na promocję miasta i mam nadzieję, że ten utwór będzie nam towarzyszył na co dzień – dodaje.

W pierwszym etapie konkursu poszukiwany jest tekst, dopiero w drugim pojawi się kompozytor.

  • Zaprosimy wówczas muzyków, aby do wybranych już wcześniej tekstów, spróbowali napisać muzykę, wówczas okaże się, jakie to będą gatunki muzyczne – wyjaśnia Danuta Balcerowicz, dyrektor miejskiej biblioteki w Wejherowie.

[galeria]

Prace mogą wpływać do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie im. Aleksandra Majkowskiego w terminie do 30 kwietnia. Na zwycięzcę czeka 1000 złotych.

  • Tekst powinien być przede wszystkim o Wejherowie, powinien też mieć jakąś strukturę formalną, która umożliwi kompozytorowi stworzenie muzyki, więc dobrze będzie, gdy pojawią się rymy czy sylaby w tej samej ilości – instruuje Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w maju, w ramach obchodów Dnia Jakuba Wejhera. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie biblioteki oraz muzeum.

Skarbë Kaszëb Kaszuby od kuchni Klëka Gazétny przezérk Gôdómë pò kaszëbskù Na gòscënie Na kaszëbską nótã Kaszyby dotąd nieznane Tu je nasza zemia Gôdczi ò wierze Kaszëbskô Ewanielëjô